uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

WIOSENNE MANEWRY W BIESZCZADACH

Data: 2005-05-25

Miejsce: Czarna Góra

Uczestnicy:
Szwadron Niepołomice

Przebieg wydarze:

Wiosną tego roku, w dniach od 25 do 29 maja, niepołomicki szwadron Stowarzyszenia Koła 8 PU wybrał sobie na miejsce manewrów przepięknie położoną w Czarnej Górnej stadninę koni rasy hanowerskiej Państwa Anny i Jana Dudków.

Rodzinna atmosfera, smaczna kuchnia Pani Ani i wszechstronna opieka jej męża, Pana Pułkownika Jana, a nade wszystko obecność wspaniałych hanowerów i przepiękne okolice pozwalały przez te kilka dni zapomnieć o troskach życia codziennego w naszych lokalnych środowiskach. A i urocze córki gospodarzy podczas treningu pokazywały ułanom, jak naprawdę powinno się jeździć konno. Jak na warunki polowe ów ośrodek agroturystyczny tak zauroczył ułanów, że pobyt w nim przekładali nad doskonalenie sztuki wojennej, sporadycznie jedynie wykonując patrole bojowe w terenie. Jeden z takich patroli pod dowództwem rtm Znamca w sile ośmiu koni, po dojechaniu do Zalewu Solińskiego, z polecenia dowódcy udał się do miejsca zakwaterowania na skróty, dojeżdżając jednak nie do Czarnej, a do baru w Polanie. Wezwane na pomoc służby logistyczne zapewniły szczęśliwy powrót. Radzono jednak dowódcy, aby zainstalował na stałe GPS w dupie swojego ulubionego rumaka.

27 maja odbyły się kontrolne zawody sprawności bojowej oddziału (skoki, cięcie szablą, strzelanie z broni pneumatycznej), które zdecydowanie wygrał rtm Jan Znamiec. Sam nie wierzył (czy nie pamiętał), że skoczył 120 cm. Zbierał podobno podpisy świadków tego wydarzenia.

Bez wątpienia najbardziej ciepłymi i integrującymi akcentami manewrów były kolacje mundurowe, na których w chwilach przerwy na wypoczynek dyskutowano o przyszłości oddziału, a przede wszystkim śpiewano piosenki ułańskie, partyzanckie i wojskowe. Powstało kilka nowych żurawiejek. Nad wszystkimi swą matczyną troskę sprawowała Pani Słowikowa, ucząc ułanów podstaw savoirvivru. Jej najzagorzalszymi słuchaczami byli oczywiście A. Leśniak i J. Kozłowski. Na jednej z kolacji ułan Jarosław Banasik podarował swojej żonie Halinie z okazji urodzin złoty wisiorek w kształcie monogramu pułkowego, wskrzeszając w ten sposób jakże silny w latach międzywojennych zwyczaj obdarowywania żon i narzeczonych wisiorkami w kształcie monogramów pułkowych lub miniaturkami proporczyków w barwach pułkowych.

Bez wątpienia manewry spełniły swoją rolę. Naładowano akumulatory, wyznaczono cele na najbliższe tygodnie. Postanowiono nie brać udziału w Rewii Kawalerii w Glinnku, a pokazać się z okazji Dni Bałtowa w Bałtowie k. Ostrowca Św., gdzie na co dzień pracuje ułan Krzysztof Dyk. Zapoznano się propozycjami udziału w rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej w dniach 4 – 5 sierpnia br.

Żal było wjeżdżać. Wszyscy już umówili się na następne, jesienne manewry. Być może także w "Dudkowym Gnieździe".

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Lejbgwardziści, donżuani,
to nieświescy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,